wtorek, 30 czerwca 2009

Laaato ..

Dzisiejszy wpis będzie tak gorący, jak pogoda w południe. "Uplastycznienie nawierzchni bitumicznych pod wpływem wysokich temperatur" (jak to ładnie przytoczyłem) daje się we znaki. Ale dziś nie o lecie, dziś chciałbym przypomnieć jedno z pytań testowych na kategorię B:

Na miejscu wypadku samochodowego znajdujesz odcięty lub urwany palec jednej z ofiar wypadku. W jaki sposób zabezpieczysz tę część ciała ? A - palec umieszczę w sterylnej gazie, suchym worku foliowym , a ten w wodzie z lodem, B - zamrożę, C - pozostawię bez zabezpieczenia na miejscu wypadku

Fajne ? Znacie prawidłową odpowiedź ? Ile razy omawiam to na wykładach, tyle razy słyszę całą salę rozśmieszoną do granic możliwości, po czym padają pytania (bo prawidłowa odpowiedź to ... A !) skąd kierowca ma to wszystko wziąć ? No dobrze, gazę może znajdzie w apteczce (najpierw natknie się na prezerwatywę (!) i na dziecięce, tępe, chińskie (?) nożyczki. Wyjmie gazę i owinie "palec ofiary" ... Co dalej ? Woreczek foliowy - suchy woreczek foliowy. Tylko skąd go wziąć ? Woda ? Tylko w butelce (i do tego gazowana :P), a w butelce takiego palca to można tylko utopić ... Idźmy dalej, lód ? Skąd wziąć lód ? To raczej tylko zimą ...

Ach. te upały. Nie tylko ekspertom od układania pytań dokucza nieznośnie wysoka temperatura, kursantom także. Otóż, dziś kolega poprosił o przeprowadzenie egzaminu wewnętrznego. Młoda brunetka, z którą miałem przyjemność jechać długo nie wytrzymała. Przy wyjeździe na ruchliwą trasę nie zauważyła (i nie usłyszała najprawdopodobniej) ... karetki pogotowia na sygnale ! No po prostu nie mogłem jej pozwolić, by "wytoczyła się" wprost pod nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany ... Ale co tam, zwalmy winę na instruktora lub na pogodę ;-)

A na koniec jeszcze fajne zdjęcie :) Jeden rzut oka, drugi, trzeci, w końcu się zatrzymujemy i czytamy gdzie jest objazd, a gdzie nie ma ... i może faktycznie rowerem będzie lepiej ?

5 komentarzy:

 1. Niestety nie będę inna, mnie też śmieszyła odpowiedź na to pytanie, a może w ogóle całe pytanie?? :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Pod koniec roku mają być nowe testy ... takie "kwiatki" zostaną wspomnieniem ... (oby) ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po pierwsze, to chciałem zwrócić uwagę, że pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy są aktualnie identyczne dla wszystkich kategorii PJ (ABCDT).

  Po drugie, ja bym to rozwiązał w ten sposób, że w najbliższym spożywczym kupiłbym duże opakowanie lodów (1 litr) i do nich włożyłbym woreczek z zawiniętym w gazę palcem. Co o tym myślisz?

  OdpowiedzUsuń
 4. A po trzecie, to takie tablice informujące o objazdach stają się moim nowym hobby - chyba zacznę je fotografować. Czasami rpzypominaja bardziej układ scalony niż rozkład ulic. Szybkie zorientowanie się, gdzie można jechać, graniczy z cudem.

  OdpowiedzUsuń
 5. A o jakim smaku byłyby te lody ?

  OdpowiedzUsuń