piątek, 19 czerwca 2009

25 minut


Od 9 czerwca egzamin może zakończyć się wynikiem pozytywnym już po 25 minutach. Oczywiście, trzeba wykonać pełny program egzaminacyjny, ale jeśli ktoś zdąży to spora różnica w stosunku do 40 minut.

I właśnie takimi nowymi zasadami przeprowadzałem ostatnio egzamin wewnętrzny.

10.00 Plac manewrowy. Pani X rozpoczyna pierwsze zadanie od wylosowania dwóch elementów do sprawdzenia. Ma sprawdzić poziom płynu chłodzącego i działanie świateł przeciwmgłowych tylnych. Na to ma nie więcej niż 5 minut (na państwowym egzaminie wszystko się nagrywa a czas odmierza urządzenie nagrywające). Bez problemu wskazuje dwa elementy, a czas jaki jej to zajmuje nie przekracza 1,5 minuty ! Szybko i fajnie - w końcu zaczynamy jazdę, a nie omawianie wszystkich świateł ...

10.04 Po przygotowaniu do jazdy rozpoczyna jazdę pasem ruchu. Bezbłędnie go pokonuje, następnie wzniesienie - tu jest mała wpadka ponieważ auto gaśnie za pierwszym podejściem. Przy drugiej próbie auto płynnie rusza. Zaliczone, czas na miasto.

10.10 Wyjeżdżamy na miasto. Po krótkiej instrukcji skrzyżowanie z sygnalizacją typu S-2 (ze strzałka warunkową). Przy czerwonym świetle wyświetla się zielona strzałka, jednak by móc z niej skorzystać należy spełnić trzy warunki - zatrzymać pojazd przed sygnalizatorem (lub linią), ustąpić pierwszeństwa pieszym a następnie pojazdom. Wszystkie kryteria zostały spełnione, a niebawem wjeżdżamy na skrzyżowanie o potocznej nazwie "rondo". Niby wszystko ok, ale trzeci bieg nie jest najlepszym rozwiązaniem. Yaris jednak nie odmawia współpracy i posłusznie toczy się na "trójce".

10,17 Dość ruchliwe skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, a kursantka dostała polecenie skrętu w lewo. Spory ruch jak na tą godzinę jednak nie przeszkadza jej w poprawnym pokonaniu skrzyżowania. Fajnie - nabieram coraz większego przekonania że będzie "pozytywny" ... Po chwili wjeżdżamy na drogę o ograniczonej prędkości do 20km/h. Na liczniku jak nic 24 km/h. Wg nowych przepisów, niezwłocznie informuję o błędzie.

10.22 Skrzyżowanie równorzędne trochę się udało, gdyż wg mnie kursantka nie zwróciła dostatecznej uwagi na prawą stronę, a ta po prostu była pusta. Dalej "pierwszeństwo łamane" a chwilę po tym przejazd bardzo wąską drogą z jednoczesnym omijaniem i wymijaniem. Moja prawa noga jest milimetr od hamulca, jednak nie muszę interweniować. Było blisko, za blisko - ale pewnej granicy - wg mnie - nie przekroczyła.

10.25 Zawracanie z wykorzystaniem biegu wstecznego. To zadanie nie jest zaliczone z powodu braku kierunkowskazu już przy wyjeździe z infrastruktury. Oczywiście, informuję o tym błędzie osobę zdającą. Po chwili skrzyżowanie ze znakiem "STOP". Tu kursantka zatrzymuje się przed znakiem, a następnie po raz kolejny przed jezdnią (brak tu linii). To także błąd, więc stosowna informacja jest udzielana.

10.30 Parkowanie prostopadłe przodem. Znalazłem bardzo fajne miejsce - akurat na jeden pojazd pomiędzy innymi. Tu kursantka powoli i dokładnie ustawia auto, po zaparkowaniu istnieje możliwość opuszczenia pojazdu, wszystkie kryteria spełnione. Następnie powtórzenie zawracania, a dalej przejazd po odcinku drogi z podwyższoną prędkością i zatrzymanie pojazdu w wyznaczonym miejscu. Brawo - wszystko wykonane dobrze ! Za około 5 minut kończymy, więc powoli kieruję się pod osk.

10.34 Do końca egzaminu mniej niż minuta i około 1 km jazdy. Na głównej arterii komunikacyjnej akurat tego dnia rozpoczęto prace remontowe, a w związku z tym stoją nowe znaki - w tym znak B-33 - ograniczenie prędkości do 30 km/h. Oczywiście nikt nie jedzie z tą prędkością - nawet my. Ponieważ w Toyocie prędkościomierz pokazuje 37 km/h ! W tym momencie właśnie zakończył się egzamin - niestety z wynikiem negatywnym. Powtórzenie tego samego błędu - przekroczenia prędkości, informacja dla kursantki i zjazd pod osk.

Wg mnie trasa egzaminacyjna była łatwa. Rondo, przejazd kolejowy, droga o podwyższonej i obniżonej prędkości, jednokierunkowa, strefa zamieszkania, skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, ze znakiem STOP i ustąp pierwszeństwa, zawracanie na drodze dwukierunkowej, parkowanie prostopadłe przodem i kilka innych elementów pozwoliły w dość szybkim czasie na zakończenie egzaminu.

Szkoda że z wynikiem negatywnym, bo uważam że technicznie i ogólnie jazda była na całkiem niezłym poziomie. Oczywiście, zawsze można było jechać lepiej, ale ten kto wie ile pracy wymaga przygotowanie osoby do zdania egzaminu wie o czym mówię.

14 komentarzy:

 1. Ale ty jesteś okrutny... Jak prawdziwy egzaminator ;P

  A inne punkty programu? Wyprzedzanie czy omijanie? Droga jednokierunkowa?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko było - nawet wyprzedzanie !

  OdpowiedzUsuń
 3. I co teraz? Skoro tak dobrze jeździła ta pani a wewnetrzny oblała, to będzie z nią dalej? Musi wykupić deodatkowe jazdy? Czy egzamin?

  OdpowiedzUsuń
 4. No wiesz egzamin wewnętrzny powinien być zaliczony.

  OdpowiedzUsuń
 5. No to ja we wtorek..Ciekawe co o mnie będzie myślał mój egzaminator, oby miał dobre zdanie ;)
  Czyli nowe zasady już obowiązują i teraz wg nich się zdaje?
  W sumie chyba zadnej różnicy nie odczuję, bo w Lublinie i tak przez 20 minut będę w korkach stała :P
  Czekam na kolejne posty,o fajnie się je czyta:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak - nowe przepisy już obowiązują. Powodzenia we wtorek !
  :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja właśnie przygotowuje się do egz. Początek lipca mam teorię a potem ustalę termin praktyki. Ciekawe ile będę musiała czekać?? Do egz. w WORD podchodziłam już rok temu ale teraz się nie poddam:) Będę walczyć do końca:)

  OdpowiedzUsuń
 8. szkoda, że na czymś takim się wyłożyła, tak jej dobrze szło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sophia-30 - egzamin praktyczny powinien być wyznaczony w terminie do 30 dni.

  OdpowiedzUsuń
 10. No to ja się pochwalę, że zdałam. Jeździłam 45 minut, miałam kołka w buzi i Pana który stwierdził, że kolejna baba mu się trafiła... A teraz szczęśliwa od ucha do ucha, wybieram jakieś auto do nauki "wjeżdżania się".
  Pozdrawiam seeerdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratulacje ))

  I szerokiej drogi :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wiem, że powinien tylko u nas (Katowice) nie zawsze się to sprawdza:(

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdałam dziś teorie:) Poszłam zapisać się na praktykę i mnie wcięło, wyznaczyli mi termin na...23.10. na szczęście tego roku;(
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. WOW !! !! !! !! !!
  Na kiedy ? O rany !! !! !! !! !!

  OdpowiedzUsuń