
Choć mało kto zwraca na nie (wycieraczki) uwagi, tak naprawdę nie da się bez nich jeździć. A minęło już ponad 100 lat od czasu, gdy po raz pierwszy zaczęto stosować urządzenia do zbierania wody z przedniej szyby auta (nie tylko).
Początkowo, wycieraki napędzane były przez ... pasażerów. Jak się wtedy mówiło "linia do wycierania" (rok 1908) dostępna była jedynie dla kierowcy. A właściwie, to nie "wycieraki" lecz "wycierak" - ponieważ dopiero w droższych modelach można było dostać wersję także dla pasażera. Bardzo prosta konstrukcja oczyszczała niewielką powierzchnię malutkiej szyby, jednak jak na owe czasy bardzo podno

Kilka lat później w Ameryce powstał układ pneumatyczny, które nie zagrzał długo miejsca w świecie motoryzacji, gdyż zasadniczą wadą urządzenia była niewydolna praca - wycieraczki najszybciej działały na postoju a wraz ze wzrostem prędkości skuteczność oczyszczania szyby spadała.
W 1928 roku Robert Bosch zaprezentował pierwsze wycieraczki napędzane silnikiem elektrycznym. I niebawem zaczęły się pojawiać nowe problemy. O ile na prostej, równej szybie wycieraczki spełniały swoje zadania, o tyle dla wypukłych i coraz większych szyb trzeba było opracować nowe konstrukcje, które sprostałyby wymaganiom.
Wkrótce pojawiły się nowe udoskonalenia - spryskiwacz. Dziś nikt już na to nie

Pod koniec lat 60-tych pojawiły się kolejne nowinki - aerodynamiczny kształt wycieraków, wieloelementowe ramiona bardziej dociskające pióro do szyby a same wycieraczki coraz bardziej chowano w podszybiach pojazdów. Przerywane cykle pracy, różne prędkości, coraz dłuższe pióra dla oczyszczania większej powierzchni szyb, aż wreszcie pojawiły się czujniki deszczu które same decydują o tym, czy włączyć wycieraczkę czy też nie (pozostawia

Wycieraczki w dzisiejszych czasach to elementy dopracowane pod każdym względem, także tym estetycznym. Dziś prawie nie widać ów części które sprawnie, cicho i szybko oczyszczą szybę. Warto tu wspomnieć, że tak jak i kiedyś te urządzenia nie mają łatwej pracy. Szacunkowo wytrzymują około p

Skład gumy także jest odpowiednio dobrany tak, by wycieraczka "dopasowywała" się do kształtu szyby, nie była głośna - a przede wszystkim skuteczna. Trudniejszym okresem w życiu wycieraczek jest też zima, kiedy mamy zamarznięty lód i śnieg na szybie. Pewnym sprzymierzeńcem są dodatkowe ogrzewania szyb a także odpowiednie płyny do spryskiwaczy. Wbrew pozorom nie wystarczy nalać zwykłej wody - nawet w lecie. Dobre płyny charakteryzują się wysoką skutecznością działania i brakiem agresywności w stosunku do lakieru auta - bo przecież po użycie część ów płynu nawet przez wiele dni (do momentu mycia auta) zalega na lakierze.
PS. Nie mogę znaleźć informacji jak to jest z przepisami. Ile powierzchni szyby musi być oczyszczana przez szyby ? Kiedyś widziałem takie specyfikacje chyba w dokumentach (wymaganiach) homologacyjnych, może ktoś wie ?
no no, profesjonalny artykuł :)
OdpowiedzUsuńa kiedy ktoś wymyśli wycieraki do kasków motocyklowych lub okularów ?
Zapewne na Euro 2012 będziemy to mieli :P
OdpowiedzUsuńhmm w 2012 ma być koniec świata :P
OdpowiedzUsuńzastanawia mnie czy to przypadek czy jakaś zależność że akurat wtedy organizujemy Euro :P
No nie wiem, ale przed końcem świata dobrze byłoby jednak wybudować kilka km autostrad, nie uważasz ?
OdpowiedzUsuńhmm coś a'la "gol kontaktowy" ? :D
OdpowiedzUsuńTaaa ;-)
OdpowiedzUsuńA wystarczyłoby robić rozkładane parasole nad każdym autem i problemy wymiany piór oraz doboru płynu do spryskiwaczy byłyby ostatecznie rozwiązane.
OdpowiedzUsuńNie wiema jak z powierzchnią ale wiem, że jak się kupuje "anglika", to trzeba wywiercić nowe dziury i założyć odwrotne wycieraczki, żeby wycierały z lewej na prawą a nie na odwrót.
Ale kupując "anglika" wycieraczki to mały problem ...
OdpowiedzUsuńW sprawie pytania "Ile powierzchni szyby musi być oczyszczana przez szyby (chyba wycieraczki)?"
OdpowiedzUsuńROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 1008/2010 z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie wymagań dotyczących homologacji typu wycieraczek i spryskiwaczy szyby przedniej niektórych pojazdów silnikowych...
1.1.2. Obszar oczyszczany przez wycieraczki szyby przedniej musi zajmować co najmniej 98 % pola widzenia A określonego zgodnie z dodatkiem 3 do załącznika III.
1.1.3. Obszar oczyszczany przez wycieraczki szyby przedniej musi zajmować co najmniej 80 % pola widzenia B określonego zgodnie z dodatkiem 3 do załącznika III.
Dodatek III Procedura wyznaczania pól widzenia na przednich szybach pojazdów
Pola widzenia A i B ustala się zgodnie z przepisami określonymi w załączniku 18 do regulaminu nr 43 EKG ONZ.
źródło: http://www.nettax.pl/serwis/imgpub/duuel/2010/292/l_29220101110pl00020020.pdf
Dzię-ku-ję! :)))
UsuńProszę bardzo, polecam się na przyszłość:) Mogę znaleźć nawet załącznik 18 do regulaminu nr 43 EKG ONZ (cokolwiek by to nie znaczyło:).
UsuńNawiasem mówiąc (pisząc) - bardzo ciekawy post:)
UsuńPomimo tych braków z rozporządzeniami i załącznikami? Cieszę się niezmiernie! :)
UsuńA kto czyta rozporządzenia, a jeszcze bardziej załączniki?:)
UsuńMiałam na myśli samą historię:)