sobota, 20 października 2012

Rzetelny kurs?

W jednym z ostatnich tygodników "Motor" (41/2012), pojawił się krótki artykuł n/t kursów prawa jazdy. Opisano w nim m.in jakie "triki" wykorzystują szkoły jazdy, by zmniejszyć cenę kursu i jeszcze zarobić.

Praktyczne zajęcia na prawo jazdy to przede wszystkim poruszanie się samochodem po drodze. Do tego nieuczciwe firmy wliczają także prezentację podzespołów pojazdu i wymiany płynów. Problem powstaje, gdy zajmuje ona kilkanaście minut każdej lekcji - niestety nie jest napisane dokładnie o jaką "prezentację" chodzi - ale domyślam się że o omówienie płynów eksploatacyjnych i świateł - czyli elementów z których egzaminowany jest przyszły kierowca. Wg mnie to ważny element egzaminu (pierwsze zadanie egzaminacyjne - jego niezaliczenie powoduje wynik negatywny), a czasem zdarzają się kursanci którym nie wystarczy dwa-trzy razy wytłumaczyć i omówić. Często się zdarza że kursanci pod koniec kursu nie potrafią włączyć poszczególnych świateł nie mówiąc już o tym, by wiedzieli kiedy należałoby z nich skorzystać - bo to już czysta abstrakcja.

Więc ja np nie szczędzę na to czasu - tak jak omawiam poszczególne elementy wyposażenia pojazdu (poświęcam na to prawie całą pierwszą godzinę jazdy), płyny i światła tak - by przyszły kierowca umiał mądrze skorzystać z tego, co proponuje mu dzisiejsza technika. Wcale nie są skrajnością osoby, które nie potrafią otworzyć szyby mając do tego przycisk a nie korbkę, czy takie które pokazując wskaźnik oleju mówią "zbiornik z olejem".

Ja takich sytuacji nie pozostawiam ot tak sobie - więc jeśli trzeba to na każdej lekcji uczę i tłumaczę - a nie jeżdżę, i wcale nie uważam się za nieuczciwego instruktora :)

17 komentarzy:

  1. Ale co to ma wspólnego ze zmniejszaniem ceny kursu?

    OdpowiedzUsuń
  2. HEh to fajny z ciebie instruktor. Przecież po co to kursantowi na 1 zajęciach?? Ja omawiam wszystko co najważniejsze na desce rozdzielczej i obok niej jazda po placu i w tej 1h trzeba jeszcze na miasto pojechać żeby pokazać kursantowi że miasto to nic trudnego, żeby się przemógł. Wszystkie te elementy płyny i wogóle to się podczas dalszych zajęć omawia bo jemu nie pomoże w ruszaniu czy hamowaniu czy kręceniu kierownicą to że będzie wiedział jak spr olej. Miej jaja nie kasuj tego, może inni instruktorzy którzy robią taki błąd w sztuce jak ty przeczytają to sobie i wezmą sobie to do siebie. Pozdrawiam i uczcie jeździć a nie omawiać i opowiadać bo to na drodze na niewiele sie zda. Tylko praktyka!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zrozumiałeś, lub nieuważnie przeczytałeś. Mniejsza o to. I tak wiesz swoje.

      Usuń
  3. Dodam jeszcze że na 1 h uzupełniam kartę którki instruktaż i po 10 min jeździmy najpóźniej!! a po 30 miasto i prosta droga żeby łapać pozycje na drodze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, ktoś mógłby napisać że blokujesz ruch, ale nie czepiam się - rób co uważasz :)

      Usuń
  4. dobry instruktor to jest taki co nie drze .. ryja'' itp he he z którym można sobie spokojnie pogadać co wytłumaczy pomoże ;) i na pewno ten otóż instruktor taki jest he ;)
    pozdrowienia dla dobrych instruktorów he ;)
    anka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki. Kupuj motocykl, by na wiosnę śmigać :)

      Usuń
    2. a no coś kupić trzeba he he po zimie ale myślę że właśnie suzuki na 1 raz najlepsze ;) a jaszcze mam pytanie jak to jest bo czytałam gdzieś tam że po wejściu nowych przepisów trzeba będzie wymienić prawa jazdy na nowy wzór i wtedy pojawia się okres ważności dokumentu na 15 lat jak to siema do tych co już uprawnienia maja ?

      Usuń
    3. Chodzi o badania lekarskie. Wszyscy będą mieli takie ograniczenia, chyba że się coś zmieni (po raz kolejny!)...

      Usuń
    4. Koniec z bezterminowym prawem jazdy

      Nowe przepisy nie przewidują bezterminowego prawa jazdy. Nowe dokumenty będą wydawane na czas określony, który maksymalnie wynosić będzie 15 lat.

      Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez pięć lat.
      Wymiana „starych” dokumentów

      Od dnia 19.01.2013 r. wydawane będą jedynie nowe dokumenty prawa jazdy, lecz dotychczasowe prawa jazdy mogą zachować ważność do stycznia 2033 r. Jak widać obowiązkowa wymiana prawa jazdy nastąpi najwcześniej za 15 lat.

      i tu jest właśnie haczyk bo oni po wymianie prawa jazdy tym osobą co już maja uprawnienie mogą zaznaczyć że na 15 lat o ile wejdą nowe przepisy bo z tym to różnie he ;)

      Usuń
    5. Akurat za terminowością prawa jazdy jestem jak najbardziej za. Ludzie nie są odpowiedzialni, a z wiekiem może okazać się, że 80-latek (i nie tylko 80-latek) na bezterminowym prawie jazdy, które ma od xx lat, to jeżdżąca bomba zegarowa.

      Natomiast bardzo obawiam się zmian związanych z ograniczeniami dla młodych kierowców - głównie chodzi mi o ograniczenie prędkości i konieczność posiadania zielonego listka. Ten drugi element głównie ze względu na możliwość wykorzystywania tego jawnego okazywania niedoświadczenia przez drogowych wyżeraczy.

      Dlatego będę starać się zaliczyć praktykę jeszcze przed wejściem zmian. Analizując kolejki w WORD, mam tylko jedną szansę ;)

      Usuń
    6. no racje masz co do wieku tu tez się zgodzę ale bezsensownych kruczków nowych przepisach jest kilkadziesiąt np wiek na kat A według mnie tonie wiek świadczy o umiejętności jazdy lecz rozum się przyjebało że motocykliści to mordercy i dawcy ale cóż zrobić dobrze że masz już na B i A ważne żeby się nie pozmieniało na gorsze he ;)życzę zdanej praktyki ;)

      Usuń
  5. Każdy ma swoje metody nauczania i wg. nie warto się spierać, czyje "lepsiejsze". Wg mnie ważne, żeby do każdego kursanta podejść indywidualnie.
    Nie zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, że kursantowi na pierwszej jeździe wiedza o budowie i zasadach działania pojazdu nie jest potrzebna. No bo jaka to nauka prowadzenia auta, jeżeli kursant nie rozumie na czym polega np. działanie sprzęgła i po co ma je co chwilę wciskać? To tak jakby uczyć łuku "na sposób", bez zrozumienia i wyczucia ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko nie "na sposób" - reaguję na to coraz gorzej ;d

      Usuń
  6. witam mam jeszcze jedno pytanie czy żeby być instruktorem nauki jazdy trza mieć maturę czy wystarczy ukończyć szkole średnią ?
    z góry dzięki pozdrawiam
    anka

    OdpowiedzUsuń