poniedziałek, 4 lipca 2016

Poruszanie się po Minorce

Wyspa jest bardzo mała. Pomiędzy dwoma największymi miastami Ciutadella a Mao jest około 44 km główną drogą, która najczęściej jest jednojezdniowa. Pomiędzy tymi miastami przejeżdża się przez tylko trzy inne miejscowości, krajobraz jest zaskakująco zielony, mało zabudowań.
wjazd na główną drogę z pasem rozbiegowym

główna droga

Po drodze można spotkać patrol policji, w kilku miejscach jest automatyczna kontrola prędkości (oznaczone znakami).

wypożyczalnia - które auto jest "moje"?

Pomiędzy głównymi miastami bardzo sprawnie i punktualnie jeździ komunikacja publiczna, ale uwaga na niedzielę - wtedy autobusów jest zdecydowanie mniej.

miejscowe zabytki - tu jakiś Seat


a tu już SsangYoung
Rozkłady jazdy czytelne, opisane również w języku angielskim. Bilet kupuje się u kierowcy lub na dworcu (z tego co zauważyłem to taka opcja istnieje tylko w Mao).

droga niższej kategorii

Główna droga miejscami może się trochę blokować, ruch nasila się w okresie turystycznym. Prósz standardowych zjazdów (jak u nas na autostradzie) bardzo często występują ronda. Zasady poruszania się identyczne jak u nas, chociaż - czasem podczas skrętu w lewo przy sygnalizacji świetlnej prócz zielonego wyświetla się pulsująca strzałka w lewo. Oznacza, że spokojnie można skręcać, a pojazdy z przeciwka stoją (uwaga na pieszych po skręcie). Drogi niższej kategorii są bardzo równe, tylko że wąskie.


Na drogach jest mnóstwo aut z wypożyczalni. Na jeden dzień także i ja wypożyczyłem samochód, bo do wielu miejsc nie da się dojechać komunikacją publiczną. Ruch oczywiście prawostronny, międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

przed rozkładem jazdy
Wypożyczenie jest dość proste, najtańszy pojazd (ceny z dnia 18.06.2016) za dobę kosztował 30 € (Chevrolet Matiz), 35 € (Fiat Panda), 40 € (Opel Corsa, VW Polo, Skoda Fabia). Wiem, że pod koniec czerwca ceny podskoczyły.

Matiz z wypożyczalni
Oczywiście do tego dochodzi kaucja (w moim przypadku 100 €) oraz koszty paliwa (średnio 1.2 €/l) oraz inne niestandardowe rzeczy - typu fotelik dla dziecka, czy możliwość kierowania przez więcej niż jednego kierowcę. Ja jeździłem najmniejszym i najtańszym - Chevroletem Matizem, który jakoś tam dawał radę :)

Matiz na stacji BP - tankujemy :)
Znaki bardzo podobne do tych spotykanych w Polsce, są dodatkowo zalecane prędkości na niektórych zakrętach. Przed znakiem STOP prawie nikt się nie zatrzymuje.

płatne miejsca parkingowe, a obok ścieżka dla rowerzystów
Uwaga - żółta linia przy krawędzi oznacza bezwzględny zakaz zatrzymywania, a niebieska - że za postój pobierana jest opłata (są parkometry) - ale miejsc płatnych jest niewiele.

krótki tunel na głównej drodze
Przed przejściami dla pieszych często są ustawione znaki ustąp pierwszeństwa - chodzi o udzielenie możliwości przejścia pieszym, normą są także progi zwalniające, które spokojnie pozwalają przejechać z prędkością około 40 km/h.

14 komentarzy:

 1. Przed znakiem STOP prawie sie nikt nie zatrzymuje ?...
  Numer rejestracyjny Twojego wypozyczonego autka ma 13 - moja szczesliwa liczbe, urodzilam sie trzynastego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak? Ja także :) Ale nie zwróciłem uwagi na numer auta.

   Usuń
 2. A czerwonego autka tam nie było?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, nic czerwonego na tych minorkowych drogach nie jezdzi! a ladnie kontrastowalby ten kolor z bialoscia zabudowan...

   Usuń
  2. Były, ale tak pięknego auta jak ma cudARTeńka nie było.

   Usuń
  3. Wierze Ci, nic innego mi nie pozostaje bom jeszcze go nie widziala! ale kiedys...

   Usuń
  4. Czerwone autko kraśnieje z radości:)

   Usuń
 3. Na takiej wyspie może lepiej by było pojeździć rowerem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak zbyt długo trwałyby te podróże. Chyba że w 2 tygodnie.

   Usuń
 4. zgaduję, że jeździłeś najmniejszym i najtańszym - Chevroletem Matizem, który jakoś tam dawał radę :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy następna wyprawa��?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka dłuższa to we wrześniu :)

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń