poniedziałek, 24 marca 2008

Upewnienie się co do upewnienia

Egzamin. Prosty odcinek, z gęsto usianymi uliczkami po prawej i lewej stronie jezdni. Szerokie, wygodne do zawracania wjazdy do obiektów prawie same zapraszają do wykorzystania, w celu zawrócenia zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi.

Już jakiś czas temu ustaliliśmy na spotkaniu z egzaminatorami, że najlepiej byłoby, gdyby kursanci zawracali tyłem po prawej stronie, lub przodem po lewej stronie. Czyli po prawej: polegałoby to na minięciu uliczki i wykorzystanie jej poprzez cofnięcie w nią, natomiast po lewej stronie poprzez wjechanie w uliczkę przodem i wycofanie na jezdnię. Przyjęcie takich zasad ma sprzyjać lepszej obserwacji jezdni i jej otoczenia przez przyszłych kierowców. Oczywiście, podczas wykonywania manewru zawracania należy odpowiednio do skrętu ustawić pojazd, upewnić się co do możliwości wykonania manewru, zasygnalizować itp.


Drobna pułapka: po prawej stronie jest odcinek, na którym zabrania się zatrzymywania pojazdu. Odcinek drogi jest na początku znaczony znakiem B-36 (zakaz zatrzymywania się) z tabliczką T-25 a (początek zakazu zatrzymywania), a na końcu odcinka stoi znak zakaz zatrzymywania się z tabliczką odwołującą zakaz zatrzymywania.
Po lewej stronie stoją takie same dwa znaki z tym, że ustawione są dla kierujących jadących z przeciwka. No i egzaminator prosi o wykonanie manewru zawracania, a kursant wjeżdża w wjazd po lewej stronie, po czym wycofuje na jezdnię i słyszy: - Nie zdał pan - Dlaczego ? - pyta kandydat na kierowcę - Ponieważ nie upewnił się pan co do możliwości wykonania manewru. Po lewej stronie stoi znak zakaz zatrzymywania.

I jak to zinterpretować ?

6 komentarzy:

  1. Hmmmmm.... To ja raczej pieszo. Bylebym tylko nie wlazł w te dwa znaki dla jadących z przeciwka

    OdpowiedzUsuń
  2. Obyś się nie zatrzymywał tam ...
    ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. No ale przeciez egzaminatorom nie wolno wydawać poleceń sprzecznych z przepisami ruchu drogowego.
    Nie może chyba powiedzieć w tej sytuacji: "proszę skręcić w lewo i zawrócić".

    Chyba, że obchodzi to mówiąc np. "proszę zawrócić w pierwszym dozwolonym przez przepisy miejscu"

    OdpowiedzUsuń
  4. W tym przypadku, egzaminator wydał decyzję o zawróceniu wskazując odcinek drogi.

    Zastanawia mnie natomiast konieczność obserwacji znaków dla kierujących jadących z przeciwka. Naturalne, że przy zaparkowaniu pojazdu należy się upewnić o możliwości pozostawienia pojazdu zgodnie z przepisami, ale przy zawracaniu obserwacja znaków dla kierujących jadących z przeciwnego kierunku ruchu ?

    Egzaminator nadzorujący po dyskusjach podważył decyzję oblania egzaminu. Zatem egzamin zostanie powtórzony na koszt WORD-u.

    OdpowiedzUsuń
  5. jeju jeju....te nazwy znaków - oznaczenia - brzmia jak te wszystkie E-costam w jedzeniu...az sie jezdzic odechciewa ;P

    OdpowiedzUsuń
  6. Jedzenie jest super ;-)

    Aaa, to jest temat o jedzeniu ?

    :P

    OdpowiedzUsuń