wtorek, 23 lutego 2016

Europejskie Drzewo Roku - ostatni tydzień

W ostatnim tygodniu głosowanie jest tajne - ze strony internetowej plebiscytu zostały tymczasowo usunięte aktualne wyniki głosowania. Opublikowanie zwycięzcy odbędzie cię w dniu 20 kwietnia, podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli.

Tymczasem chciałbym dziś przedstawić trzy ciekawe (moim zdaniem) drzewa - prócz dębu Bolko oczywiście, które biorą udział w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016.

Jedną z ciekawszych propozycji jest sosna-dąb z Hiszpanii. Połączenie dwóch drzew - ziarno sosny wpadło 130 lat temu do dziupli dębu i tak się wszystko zaczęło... Piękne zdjęcia, warto zobaczyć :)
Z kolei płaczący niebieski cedr z Francji jest bardzo zjawiskowy, a jego opadające gałęzie przywodzą na myśl płacz... Drzewo rośnie kilkadziesiąt kilometrów od centrum Paryża, bardzo chciałbym to zobaczyć na żywo.


Może kiedyś się uda?
Trzecia propozycja to dąb szypułkowy z Estonii. Mający około 700 lat prezentuje się nad wyraz dostojnie, także zmrożony i ośnieżony.


Wizerunek dębu znalazł się nawet na odwrocie estońskiego banknotu 10-koronowego, ale także w tle zachodzącego słońca prezentuje się wyśmienicie.


Daleko, ale kto by tam liczył odległości... :)Zdjęcia: Europejskie Drzewo Roku

10 komentarzy:

 1. Ten cedr skradł moje serce (oprócz naszego dębu oczywiście). Jest po prostu niesamowity:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hello Tomek!!
  Very beautiful trees indeed!!
  Good luck to Poland!
  Dimi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Dimi, have a nice day :)

   Usuń
 3. WOW, cedr i mix dębu i sosny - brakuje mi słów by opisać mój zachwyt, to takie nierealne, baśniowe i piękne. Dobrze, że wstawiłeś te zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Każde z tych drzew jest wyjątkowe, ale hybryda dębowo-sosnowa to cud natury:) Bardzo mi się podoba!

  OdpowiedzUsuń