czwartek, 18 lutego 2016

Sandomierz na majowy weekend

Sandomierz, jedno z piękniejszych (nie licząc mojego oczywiście) miast położone nad Wisłą. Oferuje mnóstwo ciekawych atrakcji, łącznie z wąwozem Królowej Jadwigi, Uchem Igielnym czy interesującym architektonicznie centralnym rynkiem.


Niezbyt duża przestrzeń miasteczka nie męczy, lecz wydaje się bardzo przytulna i idealna na leniwy spacer. Wchodząc w objęcia starego miasta zostaję otoczony dużą ilością pięknych drzew, kwiatów i ogólnie - zielenią. Ale przede wszystkim starymi kamienicami. Niektóre z nich mają przepiękne wykończenia, ozdobne okiennice, intensywnie czerwone dachy...


W sezonie turystycznym zwiedzających jest dość sporo, co wcale nie przeszkadza przenieść się w zupełnie inny świat. Jeden z opisów miasteczka, który umieszczony jest w podziemnej trasie turystycznej:

"...miejscowość ta jest nadzwyczajnie piękna i przyjemna.
Są tam uprawiane winnice. Wszędzie rozciągają się sady tak, 
iż sądziłbyś, że zewsząd lasy otaczają miasto..."Poszczególne lokale gastronomiczne, restauracyjki i kawiarnie przyciągają świetnym zapachem oraz indywidualnie dobraną muzyką. Podczas spaceru mogłem usłyszeć dźwięki utworów Basi Trzetrzelewskiej, Włodka Pawlika, czy choćby Elli Fitzgerald.


Odpoczynek w kawiarence, nad Wisłą, w parku, w podcieniach starych kamienic w samym centrum, a może w wąwozie Królowej Jadwigi? Gdzie tylko sobie życzysz :) Wiatr delikatnie owiewa twarz, błogie spacerowanie nigdy się nie kończy, zawsze jest coś do zobaczenia za kolejnym zakrętem.


Zachęcam do odwiedzenia tego miasteczka o każdej porze roku, nie ma możliwości aby się tam nudzić :)

14 komentarzy:

 1. Piękne fotografie, szczególnie Ucho Igielne ciekawie wygląda. A jaka piękna pogoda☺. Niestety, zwiedzałam Sandomierz późną jesienią i wcale nie wydał mi się urokliwy. A w muzeum kamienia pasiastego byłeś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był jednodniowy wyjazd, nie zobaczyłem wszystkiego. Tam jest mnóóóóóóóóóóstwo ciekawych miejsc - niebawem zamierzam odwiedzić to miejsce ponownie więc może wtedy...?

   Usuń
  2. A ojca Mateusza widziałeś? :P

   Usuń
  3. Ba, piłem u niego zieloną herbatę :)

   Usuń
  4. Koniecznie wstąp do muzeum:) Sandomierz jest Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego, który jest zwany kamieniem optymizmu:)
   http://www.sandomierz.pl/turystyka/atrakcje-i-ciekawostki/krzemien-pasiasty-kamien-optymizmu/

   Usuń
  5. Na mieście jest mnóstwo straganów z tym czymś :)

   Usuń
  6. Ależ to Jest KAMIEŃ OPTYMIZMU, a nie "TO COŚ" :)))
   A gdybym Ci napisała, że na Ziemi krzemień pasiasty jest rzadszy niż diamenty?

   Usuń
  7. A niech tam sobie będzie czym chce, dla mnie optymizm to coś innego niż kamień :P

   Usuń
 2. What a beautiful and historical place Tomec!
  Lovely pictures!Have a happy weekend!
  Dimi...

  OdpowiedzUsuń
 3. Podziwiała już je nie raz, a ostatnio w zeszłym roku. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale zwiedzanie jest cudowne, pozdrawiam również podróżniczkę! :)

   Usuń
 4. Pozdrawiam jeszcze raz :)))

  OdpowiedzUsuń