piątek, 22 kwietnia 2016

Niebezpieczne zakręty

A4
Znaki A3 oraz A4 - ostrzegają przed niebezpiecznymi zakrętami. Jeden i drugi znak ostrzega przed dwoma zakrętami. Kierunek pierwszego zakrętu pokazany jest na znaku, ale w którym kierunku będzie drugi zakręt - tego już ze znaku nie wynika (jest to często błąd który popełniają kursanci).


A3

Znaki te zobowiązują kierującego do zachowania szczególnej ostrożności, ponadto za takimi znakami obowiązuje zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych jadących po jezdni (nie dotyczy drogi jednokierunkowej oraz dwukierunkowej na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący który wyprzedza nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do jazdy w przeciwnym kierunku - w miejscu gdzie jest to zabronione znakami na jezdni).

T1
Jeśli pod  którymś z tych znaków jest tabliczka T1, wyznacza ona odległość od miejsca niebezpiecznego (o ile jest to inna odległość niż wynika to z ogólnych przepisów, o tym poniżej), tabliczka T4 informuje o liczbie zakrętów, a T5 oznacza początek drogi krętej. Za takim zestawem znaków (A3/4 + T5) można bez żadnych ograniczeń korzystać z przednich świateł przeciwmgielnych.

T4
Tabliczka T4 wskazuje ilość zakrętów, zawsze umieszczona jest pod znakiem ostrzegawczym.

Jeśli na danej drodze dopuszczalna prędkość przekracza 60 km/h znaki A3 oraz A4 stoją w odległości od 150 do 300 metrów przed miejscem zakrętu. Jeśli prędkość dopuszczalna wynosi do 60 km/h to znaki będą stały w odległości do 100 metrów przed miejscem niebezpiecznym.


T5

4 komentarze:

 1. Dzięki za przypomnienie tych znaków:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za wyjaśnienie, sama popełniłabym błąd myśląc, że pokazany jest również kierunek drugiego zakrętu. Ciekawa też informacja o zakazie wyprzedzania. Niby prawo jazdy mam od roku, a okazuje się, że wielu rzeczy jeszcze nie wiem! Ważne jest by jeździć bezpiecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem miłej i bezpiecznej jazdy :)

   Usuń