niedziela, 4 października 2015

Więcej praw dla pieszych

Jak już zapewne wszyscy wiedzą, sejm kilka dni temu uchwalił nowelizację przepisów drogowych dotyczących poruszania się pieszych, dając im więcej przywilejów.

źródło: www.familie.pl

Nowy przepis, który wejdzie w życie od stycznia 2017 roku (tak, dokładnie tak) stanowi, że nawet jeśli pieszy nie jest jeszcze na przejściu dla pieszych a jedynie oczekuje na możliwość przejścia, ma pierwszeństwo przed pojazdem. Oznacza to, że dojeżdżając do przejścia i widząc czekających pieszych należy bezwzględnie się zatrzymać i umożliwić im przejście.

Przepis ten nie dotyczy motorniczych tramwajów, którzy - jak dotychczas - muszą zachować szczególną ostrożność, natomiast piesi w każdym przypadku przed wejściem na przejście muszą najpierw zatrzymać się wcześniej.

Oczywiście, w związku z tym zmieniła się definicja wymuszenia pierwszeństwa, która została rozszerzona o sytuację kiedy kierujący nie zatrzyma się przed oczekującym na wejście pieszym.

Tyle nowe przepisy, które wg mnie nie są dobrym rozwiązaniem poprawy bezpieczeństwa. Ponieważ mnóstwo paragrafów pozostaje u nas jedynie na papierze, a policja i inne służby rzadko kiedy reagują na wykroczenia oraz są bardzo tolerancyjne dla kierowców.

Nagminne jest wyprzedzanie na przejściu i bezpośrednio przed, zatrzymywanie i postój w miejscach niedozwolonych (przystanki autobusowe, pasy zieleni, chodniki, przejścia - wszystko) i wiele innych poważnych wykroczeń. Nowy przepis może doprowadzić do większej ilości zdarzeń polegających na najechaniu na tył - szczególnie na samochody nauki jazdy, które naturalnie będą respektowały przepis.

Z ostatniej chwili - Senat odrzucił projekt przygotowany przez Sejm. Na razie wróci on do ponownego rozpatrzenia.

8 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie bez sensu. Już teraz piesi potrafią bezmyślnie wyleźć na pasy prawie pod koła rozpędzonego auta, a co dopiero będzie jak nowe przepisy wejdą w życie? Mniejsza o te wjechanie w tył, zderzak można zawsze wymienić :P Cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny samochód, szkoda, że tak zaparkowany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A myślałem, że szkoda że nie czerwony ;-)

   Usuń
  2. No, właśnie:) Ale czerwony by tak nie stał na przejściu:)

   Usuń
 4. Chyba to jednak nie przeszło z tego co słyszałem prawda ?

  OdpowiedzUsuń